Za početak, njihov pristup je drugačiji jer nemaju veze s korporativnim ili političkim interesima pa prema tome ne mogu pristrano predstavljati znanje u borbi protiv COVID-a 19 ili izlaska iz krize koronavirusa.
''Mi smo skupina strastvenih znanstvenika i građana koji nude četiri nepristrana prijedloga koji će realizirati proizvode sigurne i učinkovite terapije za COVID-19 i cjepivo u najkraćem mogućem roku, te ćemo ponovno otvoriti naše društvo na način koji smanjuje rizik od budućeg izbijanja Covida-19'' – tim putem opisuje se skupina Manhattan u svojem izvještaju na 17 stranica koji je na uvid dobio Wall Street Journal.
Skupinu predvodi 33-godišnji liječnik i investitor Tom Cahill koji živi u unajmljenom jednosobnom stanu daleko od očiju javnosti, posjeduje samo jedno odijelo, ali ima dovoljno snažne veze da utječe na odluke vlade u ratu protiv Covida-19. Oni svoj rad opisuju kao Projekt Manhattan iz vremena 'lockdowna', prema imenu glavne skupine znanstvenika iz Drugog svjetskog rata koji su pomogli razviti atomsku bombu. No, ovoga puta njihov je cilj iskoristiti svoje znanje i novac kako bi se izdvojile najbolje ideje prikupljene širom svijeta. Zapravo oni funkcioniraju kao ad hoc odbor za pregled podataka o istraživanju koronavirusa i uklanjaju nedostatne studije prije no što dođu do kreatora politika. Skupina koja se naziva Znanstvenici koji će zaustaviti Covid-19 uključuje kemijske biologe, imunobiologe, neurobiologe, kronobiologe, onkologe, gastroenterologe, epidemiologe i nuklearne znanstvenike. Među njima je i Michael Rosbash koji je 2017. godine dobio Nobelovu nagradu za medicinu.
Nitko tko je uključen u skupinu ne želi financijski profitirati. Kažu da su motivirani šansom da upotrijebe svoje vlastite veze i vrhunsku znanost u borbi protiv koronavirusa koja je na državnoj i saveznoj razini bila napeta. "Možda ćemo uspjeti. Ali ako uspije, to bi moglo promijeniti svijet.", rekao je Stuart Schreiber, kemičar sa Sveučilišta Harvard i član skupine.
U svojem izvještaju skupina navodi četiri razine djelovanja:
- Prvi val: Korištenje postojećih lijekova za borbu protiv virusa u prvom valu (testiranje u travnju do svibnja 2020. i korištenje odmah nakon toga)
- Drugi val: testiranje lijekova za terapiju antitijelima razvijenih posebno za neutralizaciju Covida-19 koji nude obećavajuću kombinaciju brzine i sigurnosti (testiranje u lipnju i kolovozu 2020. i korištenje kasnije)
- Treći val podrazumijeva cjepiva za dugoročnu pobjedu nad virusom koje će pomoći u razvoju sezonskog i višegodišnjeg imuniteta (testiranje u ožujku 2020. do ožujka 2021.)
- Ponovno otvaranje SAD-a koje ide paralelno uz istraživanje (implementacija u svibnju do lipnja 2020. godine i trajat će dok prijetnja ne prođe)
Znanstvenici tvrde kako je nužno da pristupi lijekovima, cjepivima i ponovnom otvaranju društva budu istovremeni. ''Kako bi porazili ovaj novi koronavirus u Sjedinjenim Državama i širom svijeta, trebat će ogroman i dobro organiziran suradnički napor vlade, industrije, filantropije i građana. Od vitalnog je značaja da uspostavimo ta partnerstva i odmah poduzmemo akcije'', napisali su.
Direktor Nacionalnog instituta za zdravstvo Francis Collins ovog je mjeseca rekao da se slaže s većinom preporuka u izvješću, prema dokumentima koje je na uvid dobio WSJ i prema ljudima koji su bliski problematici. Izvještaj je dostavljen članovima kabineta i potpredsjedniku Mikeu Penceu, šefu operativne skupine administracije za koronavirus.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....