Bio je to prvi posjet bavarskog premijera Hrvatskoj u posljednjih 12 godina, ali treći susret Plenkovića i Södera, kolega iz Europske pučke stranke. Söder je sudjelovao na okruglom stolu pod nazivom 'Bavarska i Hrvatska kao znanstvena odredišta i partneri u Europskoj uniji' koji se održao na veleučilištu VERN, a osvrnuli su se na jačanju znanstvene suradnje, razvoj akademskih resursa te gospodarsku suradnju najjužnije njemačke regije i Hrvatske.
- Prijatelji se trebaju posjetiti u njihovim domovima, to je izraz poštovanja, a uz to možemo razgovarati o novim idejama – izjavio je Söder u zajedničkom obraćanju medijima u Banskim dvorima.
Ukupna trgovinska razmjena Hrvatske i Bavarske prešla je 1,1 milijardi eura 2018. godine, a trenutno u Hrvatskoj posluje preko 1.300 bavarskih kompanija. Također, Hrvatsku godišnje posjeti čak 1,2 milijuna bavarskih turista, što dovoljno govori o 'bliskosti naših naroda', istaknuo je Plenković.
Čelnici vlada razgovarali su o suzbijanju nezakonitih migracija, ali su se osvrnuli i na budućnost Schengena.
- Problem migracija treba se rješavati na izvoru, a treba se pomoći članicama Europske unije koje se na tom izvoru nalaze - tvrdi Plenković.
Ovoga je četvrtka u Banskim dvorima potpisan Sporazum o akademskoj suradnji između Sveučilišta u Rijeci i Sveučilišta u Regensburgu, u suradnji s Institutom Leibniz za istočnoeuropske i južnoeuropske studije.
Znanstvena, istraživačka i sveučilišna suradnja jedan je od ključeva uspješne budućnosti smatra Plenković.
Plenković je najavio da će Vlada Republike Hrvatske putem nadležnih resora osigurati sredstva za potrebe znanosti i tehnologije na hrvatskim javnim i privatnim sveučilištima, kako bi oni koji izlaze na tržište rada posjedovali sva potrebna znanja za suvremeno radno mjesto.
S njegovom se tvrdnjom složio i bavarski premijer,koji je dodao da je potrebna suradnja na području inovacija, robotike i umjetne inteligencije zato što 'nismo veliki kao Kina i Amerika'.
Söder smatra da će se uoči izbora za Europski parlament protiv populizma morati boriti sadržajem i kvalitetnijom komunikacijom s građanima. S druge strane, Plenković smatra da je porast ekstremnih stranaka rezultat migracijskog vala, Brexita i sve prisutnijih dezinformacija koje objavljuju mediji tijekom predizbornih kampanja.