Kako će Brexit utjecati na suradnju EU27, a kako na Europsku uniju kao globalnog aktera?
Biljana Borzan, SDP (S&D)
"Iako je iznenađujući rezultat referenduma 2016. godine poljuljao stabilnost EU, ipak nije izazvao lančanu reakciju i njen raspad, kao što su neki predviđali. Upravo suprotno, euroskeptične stranke diljem Europe su ideju napuštanja EU izbacile iz svojih programa. Razloga za to je više, a glavni među njima je svakako proces pregovora o izlasku Ujedinjene Kraljevine - tijek pregovora je pokazao da Velika Britanija, iako je jedna od najvećih i najbogatijih država Europe, ne može parirati ujedinjenoj EU u pregovorima. S druge strane, vlada i politička situacija u Ujedinjenoj Kraljevini su stanju permanentne nestabilnosti i unutarnjih sukoba oko pregovora i budućeg odnosa s EU. Sva upozorenja o posljedicama Brexita koja je strana “Remain” promicala tijekom referendumske kampanje, a koja je strana “Leave” plasirala kao “projekt zvan strah”, pokazala su se točnima. Nitko ni u najcrnjim predviđanjima nije mogao pomisliti da će u Sjevernoj Irskoj zbog Brexita ponovno eksplodirati bombe."
Marijana Petir, neovisna (EPP)
"Europska unija Brexitom gubi svoju važnu članicu s financijskog, ekonomskog i vojnog aspekta. Ujedinjena Kraljevina značajno je ekonomski doprinosila Uniji, a politički i vojni kapital često je bio odlučujući u međunarodnim političkim odnosima. Proračunski manjak od 13 milijardi eura godišnje koji će nastati kao rezultat Brexita sigurno će se osjetiti u provedbi dosadašnjih politika te će odgovarajuća prilagodba biti nužna. Izlazak Ujedinjene Kraljevine može se iskoristiti za jačanje institucija Unije i njenu veću integraciju, što samo po sebi i ne mora biti loše za građane Unije. Ukidanje roaminga, ali i bolja dostupnost jeftinijem kapitalu u okviru Monetarne unije ili lakši pristup energiji u okviru Energetske unije dobri su za sve građane Unije.
Od samog Brexita, veći će utjecaj na raspoloženje građana EU27 imati politika koju će voditi EU nakon Brexita. Upravo zato su vrlo značajni izbori za Europski parlament 2019 godine. Biranjem svojih zastupnika građani će izravno moći reći što žele, s kojim se politikama slažu, a s kojima ne. Prvenstveno će o političarima koje izaberu ovisiti sudbina Unije, a ne o Ujedinjenom kraljevstvu. U globalnim odnosima vjerujem da Unija neće pretrpjeti veliku štetu jer je ekonomki jaka, pa će i dalje ostati vrlo poželjno mjesto za plasman roba i usluga."
Tonino Picula, SDP (S&D)
"Treba prvo vidjeti hoće li, kada, i pod kojim okolnostima do Brexita doći. Dosadašnje iskustvo pokazuje kako su članice EU u komunikaciji s Ujedinjenom Kraljevinom po pitanju Brexita izradile zajedničku strategiju. Brexit je doveo do izrazite podijeljenosti britanske politike premda se očekivalo da će se to prije svega dogoditi EU27. Sigurno je kako će službenim istupanjem UK iz EU doći do preraspodjele moći između glavnih aktera, stvaranja novih i učvršćivanja starih neformalnih koalicija članica.
No, od samog Brexita za Europsku je uniju važnije kako će zemlje članice harmonizirati svoje odnose prije nastupa prema trećim stranama. Nedavno potpisivanje trgovinskog sporazuma s Japanom pokazuje kako su članice u stanju prema trećim stranama nastupiti zajednički, ali i kako to nije uvijek slučaj. Talijansko pak potpisivanje memoranduma o razumijevanju s Kinom, unatoč upozorenjima drugih članica Unije kako takvo soliranje može biti opasno za Uniju, pokazuje kako o različitim temama postoje različita stajališta i interesi i različite razine svijesti o zajedničkim europskim interesima."
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....