Iako Ursula von der Leyen i nominirani povjerenici drže “za sebe” točne informacije što bi tko mogao dobiti od resora, mnogi su od njih već poznati javnosti jer budući povjernici ne samo da se pripremaju za saslušanje u Europskom parlamentu nevo i već sastavljaju svoje kabinete. Izuzetak je bio nesuđeni poljski povjerenik Krzysztof Szczerki, koji se povukao nakon što mu je ponuđen izuzetno važan resor poljoprivrede i ruralnog razvoja kazavši da nema iskustva u tome pa je prepustio to mjesto Januszu Wojciechowskom.
Ursula von der Leyen će u utorak objaviti popis povjerenika sa resorima koje im je dodijelila. Trebala je to napraviti još prije tjedan dana, ali je kasnila ponajviše zbog toga što Italija nije imenovala svog kandidata zbog pada dosadašnje vlade i formiranja nove nove. Svaka nova odgoda riskira potvrđivanje u Europskom parlamentu u potrebnom roku kako bi mandat nove Komisije počeo 1. studenog ove godine, na dan kad bi EU trebala postati zajednica samo 27 država jer bi Ujedinjena Kraljevina tada trebala izaći iz članstva. Zato Ursula von der Leyen nema previše vremena za kalkulacije.
U kuloarima u EU kruži jedan neslužbeni potencijalni popis koji nitko ne želi potvrditi ali niti u potpunosti odbaciti. Najčudnije u tom popisu je da bi Dubravka Šuica iz Hrvatske trebala postati povjerenica za susjedsvo i proširenje EU, a kandidat iz Slovenije Janez Lenarčič za pomorstvo i ribarstvo. Većina izvora koje je Jutarnji list kontaktirao tijekom proteklih dana vjeruje da više šanse ima da to bude obrnuto, da Šuica bude povjerenica za ribarstvo i pomorstvo, a Lenarčić za proširenje. Konačno, slovenski premije Marjan Šarec je u više navrata otvoreno rekao bi Slovenija željela taj portfelj.
Informaciju koju su u posljednja dva dana objavili neki zapadni i regionalni mediji da će Hrvatska članica u Europskoj komisiji Dubravka Šuica postati povjerenica za susjedstvo i proširenje EU većina naših sugovornika s domaće političke scene dočekala je s velikom skepsom.
Tvrde kako su šanse da Hrvatska dobije povjerenicu zaduženu za proces proširenja EU gotovo nikakve.
- Sumnjam u takav rasplet. To bi me jako iznenadilo. Jednostavno bismo bili preizloženi u tom slučaju zato što bi osoba koja će voditi resor proširenja EU trebala biti skroz neutralna i provoditi zajedničku politiku svih članica Unije, a Hrvatska u tom smislu jednostavno ima vrlo izražen nacionalni interes kada je riječ o zemljama koje su u prvom redu čekanja na članstvo. Prvenstveno tu mislim na Srbiju. Slično je i s resorom koji smo jako željeli, a to je regionalna politika. Mi smo vrlo zainteresirani za povlačenje sredstava iz EU fondova jer smo najmlađa članica Unije kojoj su kohezijska sredstva jako bitna - kaže jedan od hrvatskih europarlamentaraca, kojemu je puno realnija mogućnost da Šuica postane povjerenica za pomorstvo i ribarstvo.
Drugi sugovornik s velikim iskustvom rada u Bruxellesu tvrdi da Šuica sigurno neće biti povjerenica za proširenje EU, ali da neće dobiti niti resor pomorstva i ribarstva.
- Naši su prvo htjeli regionalni razvoj zbog fondova EU. Onda su htjeli ribarstvo, ali na to su veliki igrači opet rekli ne. Čini mi se da Šuica neće biti zadužena niti za politiku proširenja EU jer, prema mojim posljednjim informacijama, Hrvatskoj je namijenjen manje bitan resor obrazovanja, kulture, mladih i sporta - tvrdi naš izvor.
Marko Špoljar
Iako Šuica ima iskustvo iz rada u Europskom parlamentu gdje se aktivno bavila politikom proširenja, pa bila i potpredsjednica odbora za vanjsku politiku, diplomati smatraju da neke države u regiji, prije svih Srbija, ne bi dobro gledale na to da kandidat iz Hrvatske bude povjerenik za proširenja s obzirom da Hrvatska ima i dalje otvorena pitanja sa Srbijom. Až
li i s BiH, te granična s Crnom Gorom. No neki diplomati kažu da to ne može biti kiriterij a s druge strane Šuica se zalaže za napredak svih država kandidata prema članstvu u EU, naravno na osnovu napretka u ispunjavanju uvjeta, što je i službena politika EU. S druge strane, kažu neki diplomati, ako Josep Borrell iz Španjolske može biti visoki predstavnik za vanjsku politiku, i u tom svojstvu posredovati u dijalogu Kosova i Srbije - a on se javno protivio neovisnosti Kosova pa nedavno i napustio sastanak EU u Helsinkiju jer je i Kosovo sudjelovalo u njemu - zašto ne bi Šuica mogla biti povjerenica za proširenje.
Svakako, ne samo zbog spomenutih razloga, već i drugih okolnosti većina naših sugovornika više vjeruje da bi Šuica mogla dobiti resor ribarstva prije nego nego proširenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....