I dok iz tog djela mnogi bježe na migrantski put preko Mediterana tražeći osnovna sredstva za život poput hrane i vode, druge skupine u njemu vide novu zaradu i profit. Taj južni dio Sahare, poznatiji kao tranzicijska ili granična zona koja dijeli onu arapsku od tzv. crne Afrike, već je dugo meta krijumčara zlatom. Islamističke skupine provode učestale napade na države u regiji. Jedan takav napad izveden je početkom studenog na rudare iz Burkine Faso. U napadu iz zasjede konvoja koji je prevozio djelatnike kanadske rudarske tvrtke Semafo u Burkini Faso u srijedu (6.studenog) ubijeno je 37 i ranjeno 60 osoba, prenijela je Hina.
Vlada predsjednika Rocha Marca Christiana Kaborea pozvala je tada na tri dana nacionalne žalosti. Optužila je ''teroriste'' za najsmrtonosniji napad otkada je započeo niz nasilja u siromašnoj zapadnoafričkoj zemlji, paralelno s 'zlatnom groznicom'.
Ovo je ujedno bio treći napad u rudniku u gradu Boungou, a u dva prethodna je u 2018. godini ubijeno 11 osoba. Tvrtka Semafo je prošle godine nakon napada na dva njezina rudara pojačala mjere osiguranja, no napadi su postali sve učestaliji.
Nakon što su izgubile svoj položaj na Bliskom Istoku, grupe povezane s Al-Qa'idom i Islamskom državom šire se u Africi i eksploatiraju rudnike zlata – dokazuju svjedočenja rudara, stanovnika, vladinih i sigurnosnih dužnosnika iz intervjua koje je proveo Reuters.
Lokalno stanovništvo svjedoči da su se maskirani ekstremisti mjesecima skrivali među rudarima te da su rudnici prepuni islamističkih boraca koji nameću svoje zakone.