Uplitanje u izbore. Lažne vijesti. Prevelika stranačka pristranost. Software za ucjenjivanje. Napadi uskraćivanjem usluge. Kibernetički terorizam.
Dobrodošli u novu europsku normalu.
S obzirom na to da je u Europskoj uniji zakazano najmanje sedam parlamentarnih izbora u 2019. godini, europski državnici mahnito pokušavaju sanirati štetu. Europska komisija pokrenula je inicijative za jačanje informatičke infrastrukture za borbu protiv lažnih vijesti te će u listopadu organizirati konferenciju posvećenu uplitanju u izbore u digitalnom dobu.
Austrija, koja trenutačno predsjeda rotirajućim predsjedništvom Vijeća Europske unije, nada se da će prije završetka godine uspjeti postići politički sporazum o novom europskom Zakonu o kibernetičkoj sigurnosti s Europskom komisijom i Parlamentom.
Sudeći prema dokazima, europski su čelnici primorani uložiti napor kako bi osigurali neometan tijek europskih izbora. Također, postoji mogućnost da su već na samome početku zakasnili s mjerama kojima bi to postignuli u skorije vrijeme. Upravo zato, Europa bi trebala uložiti veće napore za umanjivanje štete, neovisno o tome što je što je već udvostručila napore za ublažavanje kibernetičkih rizika.
'Fake news'
Izvješće američkog Senata, već je dokazalo da se u posljednje dvije godine Rusija uplitala u najmanje 19 izbornih ili referendumskih ciklusa, unatoč povećanoj svjesnosti o toj opasnosti nakon američkih predsjedničkih izbora i glasovanja o Brexitu.
Prošle se godine Nizozemska odlučila na neviđene mjere - ručno prebrojavanje glasačkih listića, zato što se nije moglo sa sigurnošću garantirati da je njihov izborni sustav imun na namještanje broja glasova.
S druge strane, privatni je sektor gotovo svakodnevno predmet vijesti o povredama podataka i zlonamjernim hakerskim napadima kojima je cilj uzimanje otkupnine, a ne nužno samo uplitanje u izborne rezultate. Belgijski nacionalni centar za kibernetičku sigurnost tvrdi da dnevno u prosjeku blokiraju 3-4 stranice namijenjene krađi identiteta, koje su često polazišna točka za napad zlonamjernim softverom ili povredu podataka.
Ranije ove godine, obavljeno je istraživanje tvrtke Accenture nad više od 4.000 rukovoditelja. Rezultati istraživanja dokazali su da je većina poboljšala sigurnost do te mjere da sada može spriječiti 87 posto napada. Unatoč tome, ovih 13 posto preostalih napada koji se za sada ne mogu spriječiti, mogu uzrokovati nevjerojatnu štetu.
Napad ucjenjivačkim softverom Wannacry 2017. godine zahvatio je više od 200.000 računala širom svijeta te je nanio štetu od nekoliko stotina milijuna eura.