Zagreb se nadao da će se snažnom političkom porukom obilježiti i 20 godina od prvog summita EU u našem glavnom gradu, ali od toga, čini se, ništa. Vidljivo je to i iz nacrta “Zagrebačke Deklaracije“ koja će biti usvojena i u čiji je sadržaj Jutarnji list imao uvid.
Nigdje se u tekstu ne spominje “proširenje“, “članstvo“ niti “integracija u EU“. Postoji samo neodređena rečenica o “europskoj perspektivi“ i snažnijem povezivanju. Po tome se može reći da će ova “Zagrebačka Deklaracija“ u svom sadržaju nuditi čak o manje nego što je regiji nudila ona sa summita prije 20 godina. Razlog tome je, kako saznaje Jutarnji list iz diplomatskih izvora, insistiranje nekih država poput Francuske i Nizozemske, ali donekle i Njemačke, da to ne bude summit o proširenju.
U tekstu se ne spominje čak niti najveći uspjeh u tom procesu tijekom hrvatskog predsjedanja - odluka o otvaraju pristupnih pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Ali diplomati smatraju da je ipak dobro što se, bez obzira na okolnosti, ovaj summit održava i što se ponavlja potpora “europskoj perspektivi“ regije, tek toliko da se na to ne zaboravi.
Iz teksta nacrta deklaracije vidljivo je da je kriza s Covid-19 imala utjecaja i na sadašnje i buduće odnose prema regiji. Pri čemu ona može čak i pomoći u jačanju regionalne suradnje koju EU stalno traži (poznati projekt “mini-Schengena koji razvijaju Albanija, Srbija i Sjeverna Makedonija), ali i jačanju veza s EU.
“Podsjetivši na summite u Zagrebu 2000. godine, Solunu 2003. i Sofiji 2018., EU još jednom potvrđuje svoju nedvosmislenu potporu europskoj perspektivi Zapadnog Balkana. Partneri sa Zapadnog Balkana ponavljaju svoju privrženost europskoj perspektivi kao odlučnom strateškom izboru. Vjerodostojnost ovih obećanja ovisi također o jasnoj javnoj komunikaciji i implementaciji neophodnih reformi”, stoji u nacrtu završnog dokumenta.
Naglašava se kako se EU i Zapadni Balkan zajedno bore protiv korona virusa i njegovih posljedica. EU je vrlo brzo mobilizirao paket od preko 3,3 milijardi eura u korist Zapadnog Balkana za borbu protiv pandemije i suočavanju s posljedicama tijekom oporavka nakon krize. Način na koji su se i EU i Zapadni Balkan nosili s pandemijom navodi se kao dokaz kako se zajedno lakše može nositi s izazovima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....