Ishod sadašnje vladine krize u Italiji – neformalne ali realne – iz sata u sat je neizvjesniji. U poraću nikad burnije sedmice tradicionalno namijenjene kolektivnom opuštanju, jer u četvrtak je Ferragosto (Vela Gospe).
Ministar unutarnjih poslova i premijer na ljetovanju Antonio Parrinello / REUTERS
Prošli tjedan se činilo da je raspuštanje parlamentarnih domova pred vratima i da je pitanje samo hoće li izbori biti 20 listopada, ili pak tjedan ranije, odnosno kasnije. Izbori su sada ipak na duljem štapu, premda su i dalje najvjerojatnije rješenje.
Po anketama je njihov ishod već riješen: četrdesetak posto za ksenofobnu Ligu koju vodi Matteo Salvini i desetak posto za neofašističku suverenističku Braću Italije, koji bi zajedno omogućili da se u Evropi formira najdešnja vlada otkako je preminuo Francisco Franco.
U poratnoj Italiji desnica je vazda imala većinu, a stanovita ljevica se penjala u vladu ili kao podrška umjerenijoj desnici koja bi simulirala centar, ili - ako bi desnica na vlasti temeljito upackala motku - kao manje-više privremena alternativa, dok birači potisnu razočaranje omiljenom momčadi. Imala je Italija jaku Komunističku partiju, ali koja je samo na rijetke i kratkotrajne mahove šibala preko 25 posto, a to je bio realan doseg i njezinih nasljednica koje su stoga morale graditi šarene koalicije (Prodijeva krhka većina sastojala se od 11 stranaka i strančica).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....