KOMENTAR Demokratski predizbori sve više podsjećaju na usporenu snimku automobilske nesreće

- Demokratski predizbori podsjećaju na usporenu snimku automobilske nesreće – napisao je nakon sinoćnje debate u Las Vegasu kolumnist Financial Timesa Edward Luce.
Kandidati Demokratske stranke na pozornici tijekom debate u Las Vegasu, na slici: Michael Bloomberg (lijevo), Elizabeth Warren i Bernie Sanders
 Mark RALSTON / AFP

Grad grijeha jučer je posjetilo šest od ukupno osam preostalih kandidata Demokratske stranke koji se bore za nominaciju kako bi i službeno postali suparnici Donalda Trumpa.

Na pozornici debate koju je organizirala američka televizijska kuća MSNBC sinoć su se našli trenutni favoriti Bernie Sanders i Pete Buttigieg, Michael Bloomberg kojem je ovo bio prvi takav nastup, Elizabeth Warren, Joe Biden i Amy Klobuchar. Zastupnica Kongresa Tulsi Gabbard i milijarder Tom Steyer nisu se kvalificirali za sudjelovanje unatoč tome što su oboje još uvijek u utrci.

Bila je ovo najoštrija predsjednička debata do sada u kojoj su svi preostali kandidati spremno skinuli rukavice i izvadili svu raspoloživu municiju za frontalni napad na svoje suparnike. Zanimljivo, način i tempo kojim su se kandidati međusobno napadali u potpunosti simbolizira dinamiku koja trenutno vlada na američkoj ljevici.

Očekivano, kandidati su prvo oštro napali Michaela Bloomberga, medijskog mogula čije se bogatstvo procjenjuje na 64 milijarde dolara, optuživši ga da sumanutim trošenjem na oglasni prostor zbog kojeg mu je popularnost u samo mjesec dana porasla za čak 15 posto pokušava kupiti nominaciju stranke.

- Voljela bih se kratko osvrnuti na našeg novog protukandidata, milijardera koji žene naziva debelim kravama. Ne, ne mislim pritom na Donalda Trumpa, nego na Michaela Bloomberga koji upravo stoji na pozornici – kazala je Warren.

S njom se složila i Klobuchar, izjavivši da “građani nisu pet godina gledali Trumpa u Bijeloj kući misleći da im treba još bogatiji biznismen iz New Yorka koji je optužen za neprimjereno ponašanje prema ženama”.

Bloomberg je istoga trenutka gledateljima jasno dao do znanja da je bio optužen zbog neumjesnih komentara, a ne napada ili silovanja poput drugih optuženih u kampanji #MeToo.

- Rekao sam pokoju lošu šalu – obranio se.

Međutim, Bloomberg se na sinoćnjoj debati jako loše snašao. Nedostajalo mu je spretnih odgovora te je često kolutao očima u kameru, zbog čega je djelovao iznervirano. To je priznao i njegov šef kampanje Kevin Sheekey koji je nedugo nakon završetka debate objavio priopćenje u kojem je kazao “da će kandidat sljedećega puta biti puno bolji”.

Nakon što su gledateljima dali do znanja da je Bloomberg, kao bivši Republikanac, “13. prase” demokratskih predizbora, kandidati su se počeli međusobno napadati po liniji koja odgovara borbi za glasove konkurentskog biračkog tijela. Buttigieg je napao Sandersa, s kojim se bori za prvo mjesto u ovoj fazi predizbora, ali i Amy Klobuchar kao kandidatkinju umjerene struje kako bi pokušao preoteti njezine glasače.

Buttigieg se narugao Klobuchar što se tijekom intervjua nije mogla sjetiti imena meksičkog predsjednika, na što mu je senatorica “spustila” kazavši “Smatraš li me glupom, Pete?”.

Donedavna favoritkinja Elizabeth Warren pridružila se napadima drugoj ženi na pozornici, optuživši je zbog lošeg plana za reformu zdravstva, a za istu je stvar optužila i Buttigiega.

- To nije plan, to je PowerPoint prezentacija koja bi po svom sadržaju mogla stati i na post-it papirić – izjavila je tijekom debate.

Međutim, valja naglasiti glavni zaključak sinoćnje debate, koji je sjajno zapazio Pete Buttigieg.

- Vrlo je izgledno da ćemo se za dva tjedna probuditi nakon Super Utorka i da će tada na pozornici ostati samo Bernie Sanders i Michael Bloomberg: dva najkontroverznija moguća kandidata, od kojih niti jedan nije službeno član Demokratske stranke, što će nas dodatno uništiti i udaljiti od cilja – upozorio je.

Istina. Činjenica je da Bloomberg i Sanders ne pripadaju Demokratskoj stranci. S jedne strane nalazi se deklarirani socijalist koji zaziva politike nezamislive za Sjedinjene Američke Države, dok se s druge strane nalazi političar koji je zaradio nadimak Rockefeller Republikanac. U bilo kojoj drugoj državi, koja njeguje višestranačje, njih dvoje ne bi bili na pozornici iste stranke, osobito one kojoj ni sami, čak niti ideološki, ne pripadaju.

Demokrati su posljednjih mjeseci izgubili svu energiju tražeći optimalnu formulu za izbacivanje Donalda Trumpa iz Bijele kuće. Puno se pisalo o kombinacijama, uključivosti i manjinama na pozornici, a na kraju su u ključnoj fazi ostali samo sredovječni, bijeli, milijunaši i nekolicina žena čija nominacija postaje sve manje izgledna.

Niti jedan od kandidata, pa čak niti Pete Buttigieg koji se vrti između drugog i trećeg mjesta te još uvijek teoretski može osigurati nominaciju, Demokratima ne može osigurati pobjedu u studenom. Štoviše, niti jedan od kandidata ne može osigurati “uvjerljivu” pobjedu na unutarstranačkim izborima. Upravo zato što Sandersova platforma predstavlja pokret, a ne program, manje od polovice njegovih simpatizera spremno je u studenom glasati za kandidata umjerene struje. Isto vrijedi i za umjerene kandidate.

Postoji velika šansa da će na stranačkoj konvenciji u Milwaukeeju doći do podjele nominacije, zbog čega bi se moglo ići u drugi krug i raspodjelu delegata. Posljednji takav slučaj dogodio se 1920. godine, kada je tajni favorit John W. Davis isplivao na površinu u drugom krugu prebrojavanja glasova.

Za kraj, vrijedi spomenuti metaforu kojom je argentinski spisatelj Jorge Luis Borges svojedobno opisao britansko-argentinski sukob oko Falklandskog otočja: “dva ćelava starca koji se bore za češalj”.

Usporedba je malo kada bila toliko prikladna, nego u slučaju Bloomberga i Sandersa te njihove utrke za Bijelu kuću.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. travanj 2024 18:05