Ne bi se smjela doimati retoričkima pitanja je li dopustivo raspravljati i o eklatantnim tragedijama od notornoga društvenog interesa samo nekoliko dana, tj. onoliko dugo koliko to osigurava nakladu, slušanost odnosno klikove: o neposrednoj zdravstvenoj zaštiti kad dijete umre od sepse jer laboratorij ne radi do ponedjeljka zahvaljujući škrtoj nebrizi rasipne države, o zbrinjavanju nas u trećoj dobi tek ako plane mirovni dom napučen mimo dozvola i u posve neuvjetnoj zgradi jer razmetna država slabo mari za onoga koga ne može više drati i cijediti, i tako dalje.
Porazni su i komentari na društvenim mrežama poslije splitskih rafala kojima građani podržavaju uzimanje “pravde u vlastite ruke” u potpunom uvjerenju da se u javnu sigurnost nije moguće pouzdati (poseban slučaj su šakalski komentari nekih strančica odnosno njihovih prvaka, koji iz prolivene krvi nastoje posisati politički kapital).
Najlakše se okomiti na policiju, jer ona je najvidljiviji dio sustava - ali pitanje je zašto u Hrvatskoj toliko višekratno prijavljenih i optuženih, čak i osuđenih, mirno nastavljaju svoj kriminalni biznis. Gdje je preventivni dio sustava koji bi morao unaprijed znati, zar je sav zauzet špijuniranjem političkih protivnika i nepoćudnih novinara? Dalje: koliko je u pravu policija koja i u Hrvatskoj vapi da ona brzo hvata a sud još brže pušta?
Dapače, kad je riječ o sudbenoj vlasti, nedjelotvornoj i sporoj (ne kažem ja nego niz presuda Evropskog suda u Strasbourgu), njezin dio na kritike u javnosti reagira djelotvorno i brzo, naplaćujući kritičarima 30.000 ili 50.000 kuna odštete na račun “duševne boli” (u moja doba, specijalist za tu vrstu bolova bio je psihijatar - ali u nas nije dopušteno da psihijatar testira kandidate ni za jednu funkciju u trodiobi vlasti).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....