POGLED U BUDUĆNOST
Četiri scenarija za posljedice koje će pandemija ostaviti iza sebe
“Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 25 dolara zbog zabrinutosti za potražnju koja se urušava zbog širenja koronavirusa”, prenosi Hina.
Pad gotovo svih indeksa na indonezijskoj burzi ADEK BERRY / AFP
Zamjenik ruskog ministra energetike Pavel Sorokin procijenio je da se zbog epidemije potražnja za naftom smanjila za 15 do 20 milijuna barela dnevno. Grupa za istraživanje nafte i plina JBC Energy objavila je da je "drastično" snizila prognozu potražnje za naftom u ovoj godini i sada očekuje da njezin pad u prosjeku za više od 7,4 milijuna barela dnevno.
Potpuno nova slika na energetskom tržištu. I može se reći najgori trenutak u kojem je Saudijska Arabija krenula u rat s Rusijom: ova potonja je odbila smanjenja proizvodnje, a Kraljevina je onda povećala proizvodnju.
Očekuje se da će potrošnja benzina u SAD-u pasti na razine koje nisu zabilježene od administracije Richarda Nixona početkom 1970-ih, izjavio je Tom Kloza, globalni šef energetske analize u Opisu, odjelu IHS Markita, ugledne tvrtke za sigurnosne procjene. Jednostavno, Amerikanci se ne voze. To “društvo koje pokreću automobili” (car driven society) je ozbiljno zastalo.
S druge strane, Rusija (najveći svjetski izvoznik ispred EU i SAD-a) objavila je da počinje restrikcije izvoza žitarica. Cijene se na svjetskom tržištu penju pa se tako na europskom samo u petak porasla za 1,7% na 196,75 eura po toni. Nije zgorega napomenuti da je upravo rast cijena žitarica na svjetskom tržištu krajem 2010. godine, kad je također Rusija ograničila izvoz (zbog masovnih požara tog ljeta) bio okidač za Arapsko proljeće: zemlje poput Egipta i Tunisa više nisu mogle subvencionirati cijenu kruha.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....