U subotu navečer se dogodilo neočekivano. Aleksandra Pivec, ministrica poljoprivrede, premoćno je na stranačkom kongresu pobijedila Erjavca. Osvojila je 143 glasa, a Erjavec samo 80. On je odmah nakon toga najavio da daje ostavku na mjesto ministra obrane, a o trenutku odstupanja dogovorit će se s premijerom Marjanom Šarcem.
Iz slovenske politike tako odlazi jedan od najdugovječnijih stranačkih predsjednika, a svakako najdugovječniji ministar. Ideologija ga nikad nije pretjerano zamarala. Nakon prvih demokratskih izbora u Sloveniji ulazi u lokalnu vlast u Kranju kao službenik, a 1993. godine ulazi u stranku Slovenski kršćanski demokrati (SKD), koju je vodio Lojze Peterle. Polako se uvukao u državnu administraciju. Onda ih je napustio pa prešao u Pučku stranku (SLS), a 2004. godine se prebacio u Liberalne demokrate Slovenije (LDS).
I tada je izazvao paradoks - na izborima ujesen te godine osvaja mjesto u Državnom zboru (parlament) na listi DeSUS-a, iako je još uvijek bio član LDS-a. Da paradoks bude veći, 2005. godine postaje predsjednik DeSUS-a. U međuvremenu se ispisao iz LDS-a, koji ubrzo nestaje s političke scene, kao i SKD i SLS. Među umirovljenicima je Erjavec pronašao obećanu zemlju - da bi sačuvao svoje biračko tijelo, pa tako i stalno sudjelovanje u vladi i očuvanje predsjedničkog položaja, samo je trebao svako malo glasno reći da neće dozvoliti da se nanese bilo kakva šteta umirovljenicima. DeSUS je od 2004. godine postao ključna stranka u svakoj vladi, što je Erjavcu davalo bitno veću moć od broja zastupnika. Pa će tako bez imalo grižnje savjesti 2011. godine srušiti vladu Boruta Pahora. Zbog takvog se stava posvadio s moćnim liderom najveće, Slovenske demokratske stranke (SDS) i ušao u sukob sa sadašnjim premijerom Marjanom Šarcem. Ukratko, mnogi će na slovenskoj političkoj sceni odahnuti jer se Erjavec povukao.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....