''Te su nam vrijednosti svima zajedničke. Moramo ih podupirati i štititi čak i u ovim teškim vremenima'' – rekla je von der Leyen napominjući da su proteklih tjedana vlade u nekoliko država članica poduzele ''hitne mjere kako bi odgovorile na zdravstvenu krizu'', ali te hitne mjere ne smiju ugroziti demokratska načela.
''Hitne mjere nipošto ne smiju ugrožavati naša temeljna načela i vrijednosti koji su ugrađeni u Ugovore. Demokracija ne može uspjeti bez slobodnih i neovisnih medija – izjavila je predsjednica Komisije. Napomenula je važnu ulogu novinara koji u trenutnim okolnostima moraju slobodno raditi svoj posao, suzbiti dezinformacije i građanima omogućiti pristup važnim informacijama.
Također, naglasila je da sve hitne mjere moraju biti ograničene na ono što je nužno i proporcionalno te ne smiju imati neograničeno trajanje.
''Europska komisija će u duhu suradnje pozorno pratiti primjenu hitnih mjera u svim državama članicama. Svi moramo udružiti snage kako bismo prevladali ovu krizu''- naglasila je.
Ova poruka dolazi nakon što je jučer mađarski parlament dao neograničene ovlasti premijeru Viktoru Orbanu u postupanju s krizom oko koronavirusa u zemlji. Mnogi promatrači međunarodnih prava upozorili su da bi dobivenim ovlastima ovaj populistički premijer mogao narušiti vladavinu prava i demokraciju u zemlji zbog svojih prijašnjih postupaka i osuda. Sličnog se pribojavaju za poljskog premijera Jaroslawa Kaczynskog koji je u subotu u većinski praznom parlamentu u kojem njegova stranka Pravo i pravda ima apsolutnu većinu, iznenada unio 79 stranica izmjena i dopuna zakona o hitnim situacijama naizgled usmjerenim na borbu protiv koronavirusa. Ali pravila su i to koje će omogućiti da Andrzej Duda, ostane predsjednik na predsjedničkim izborima koji su zakazani 10. svibnja. Izbore konzervativci zato ne žele odgoditi, dok liberali u zemlji pozivaju birače na bojkot.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....