Glasanje je bilo gotovo jednoglasno: za rezoluciju o stanju demokratskih vrijednosti i vladavine prava u Mađarskoj glasalo je 448 zastupnika od 693 prisutnih, 197 je bilo protiv dok je 48 ostalo suzdržanima.
Izvješće je pripremila Judith Sargenti iz Kluba zastupnika Zelenih/Europskog slobodnog saveza. Ovo je prvi put da je Parlament pozvao Vijeće EU da djeluje protiv članice kako bi spriječilo prijetnju temeljnim vrijednostima Unije.
U slučaju da se potvrdi da Budimpešta krši vladavinu prava u konačnici bi joj moglo biti oduzeto pravo glasa u Vijeću. Sličan postupak pokrenut je i protiv Poljske, ali od strane Europske komisije i još su u tijeku pregovori.
Zastupnici su istaknuli da, unatoč spremnosti mađarskih vlasti da raspravljaju o zakonitosti pojedinih mjera, one nisu poduzele ništa kako bi stanje popravili, pa stoga ostaje mnogo razloga za zabrinutost. Posebno se naglašava da je riječ o preventivnoj fazi procedure koja otvara prostor dijalogu s Mađarskom u cilju izbjegavanja mogućih sankcija.
Ovo je glasanje posebno i po tome što su protiv Mađarske glasali i brojni zastupnici Europske pučke stranke (EPP), čiji je član najveća mađarska stranka Fidesz, koju vodi premijer Viktor Orbán. Austrijski kancelar Sebastian Kurz, čelnik Pučke stranke (ÖVP), najavio je da će njezini eurozastupnici glasati za izvješće.
Toj izjavi dodatnu snagu daje činjenica da Austrija u ovom polugodištu predsjeda EU. Čelnik EPP u Europskom parlamentu, Manfred Weber, član bavarske Kršćansko socijalne unije (CSU) vrlo bliske Orbánu, također je najavio da će glasati za izvješće.
On je u utorak navečer Orbánu, koji je govorio o zaštiti kršćanskog identiteta, odgovorio kako su "europski ideali vjerske slobode i odvojenosti države i crkve načela na kojima smo stvorili ljudska prava, a ne kršćanska prava".
Hrvatski pučani glasali za Orbana
Hrvatski predstavnici u EPP-u glasali su protiv izvješća, dakle i protiv Kurza i Webera (koji je trenutno najveći favorit za predsjednika buduće Europske komisije nakon izbora u svibnju iduće godina i za tu poziciju ima podršku Angele Merkel).
Marijana Petir (EPP) je još u utorak navečer, nakon rasprave o Mađarskoj u Europskom parlamentu, izjavila kako aktiviranju spornog članka u slučaju Mađarske nisu prethodile sve mjere i postupci predviđeni i zajamčeni Ugovorom Europske unije, naglasivši pritom da Budimpešta 'kao punopravna članica Europske unije upozorava na slabosti nekih europskih politika i traži njihovu promjenu'.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....