
Nakon što se europski lideri nakon briselskog summita nisu uspjeli dogovoriti o budućem nasljedniku predsjednika Komisije Jean-Claudea Junckera, na dnevni red stiže i izbor predsjednika ECB-a kojim trenutno, do istjeka mandata krajem listopada, predsjeda Mario Draghi.
Pregovori o vodećim pozicijama nastavit će se u nedjelju tijekom još jednog summita Europskog vijeća, a njegov predsjednik, Donald Tusk, morat će dati posljednju riječ koja će potvrditi status novog predsjednika Komisije i Europske središnje banke. Izbor, kako je objasnio Tusk, ovisiti će o mnogim faktorima poput zemlje porijekla, potječe li kandidat iz male ili velike zemlje, političkoj pripadnosti, a pokušat će poštivati i rodnu jednakost.
Ono što je sigurno, Europska središnja banka treba lidera koji će misliti izvan okvira i poduprijeti nekonvencionalne poteze u slučaju kriza. Nasljednik Super Marija koji je spasio euro i dospio do zadnjeg livela, morat će odlučiti o budućem smjeru eurozone.
A tko su igrači?
.jpg)
Jens Weidmann (51), predsjednik Njemačke središnje banke
Škrtac
+
Dobiti će potrebnu podršku njemačke kancelarke Angele Merkel. Hvaljen je u bankarskim krugovima zbog svojih pregovaračkih i komunikacijskih vještina.
-
Dolazi iz velike zemlje, nepopularan je u Parizu, glasovao je protiv mjera 'izravnih transakcija' koje je uveo Draghi kako bi spasio euro tijekom financijske krize. Nije ponudio alternativno rješenje i još uvijek nije vjeruje da je posao Europske središnje banke očuvati eurozonu.

François Villeroy de Galhau (60), predsjednik Francuske središnje banke
Francuski bankar koji priča njemački
+
Dobiti će podršku francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. Umjereniji je kandidat spreman na konsenzus te podržava Draghijeve mjere poticaja.
-
Francuski kandidat Jean-Claude Trichet je već bio predsjednik ECB-a prije Draghija, od 2003. do 2011. godine. To bi prekršilo nepisano pravilo po kojem bi sve zemlje eurozone trebale dobiti šansu.

Klaas Knot (52), predsjednik Nizozemske središnje banke
Nizozemska nada
+
Nosi reputaciju dovoljno snažnog i spremnog da reagira na bilo koji znak inflacije. Podupirao je neke poteze Draghija. Ne dolazi iz velike zemlje.
-
Prije Tricheta, ECB-om je predsjedao nizozemski kandidat Wim Duisenberg, što opet krši nepisano pravilo. U slučaju da nizozemski premijer Mark Rutte dobi jednu od vodećih pozicija u EU, Knot ispada iz utrke.
.jpg)
Olli Rehn (57) i Erkki Liikanen (68), Finska
Pravedni i odgovorni Finci
+
Guverner središnje banke Rehn i njegov prethodnik Liikanen oboje imaju iskustva u europskim poslovima i politici jer su bili povjerenici EU. FT je pozicionirao Liikanena kao najizglednijeg pobjednika, no ne nužno i najboljeg kandidata. Nastavit će raditi po modelu Draghija.
-
Finci još nisu imali priliku predsjedati ECB-om, no ako premijer Alexander Stubb dobije neku od vodećih pozicija, i oni ispadaju iz utrke.

Benoît Cœuré (50), Francuska
Maestro tržišta
+
Favorit mnogih promatrača tržišta. Već ima poziciju u ECB-u i usko je povezan s Draghijem te ne krije ambiciju za predsjedništvom. Bonus, priča japanski.
-
Trenutna pozicija Cœurea, koja završava 31. prosinca, komplicira njegovu kandidaturu. Članovi izvršnog odbora zakonski su ograničeni na osam godina služenja mandata.
.jpg)
Ardo Hansson (61), guverner estonske banke
Arhitekt nove valute
+
Potječe iz male istočnoeuropske države koja se pridružila EU 2003. godine. Smatra se pokretačem nove estonske valute nakon raspada Sovjetskog saveza.
-
Njegov mandat u Estoniji završava u lipnju no čini se da nema ambiciju preseliti se u Frankfurt.
Kandidatkinje
U prvenstveno muškoj hijerarhiji ECB-a moglo bi se zatražiti da žena bude na poziciji predsjednice. Iako se špekuliralo da će to biti karizmatična Christine Lagarde, trenutna predsjednice MMF-a, 'lavica' u muškom svijetu financija, ona trenutno nije dio pregovora. Među kandidatkinjama se spominju zamjenica guvernera njemačke banke Claudia Buch (53) i zamjenica guvernera francuske banke Sylvie Goulard (54). Njihov je nedostatak nedovoljno iskustvo u monetarnoj politici. Spominju se i ugledne ekonomistice poput glavne ekonomistice OECD-a Laurence Boone (50) te profesorice s uglednog sveučilišta London Business School, Helene Rey (49) i Lucrezia Reichlin (64), koje su dobro kvalificirane za pozicije izvršnog odbora.
Komentari
0