Farage je svoje simpatizere uspio mobilizirati da danas izađu na birališta krilaticom 'odaberite mene i omogućite mi da okončam ovu agoniju'. Iako još uvijek ne postoje službeni podaci o izlaznosti, prema svjedočanstvima ljudi na terenu, ovo su bili izbori koji su pobudili najmanje interesa Britanaca.
Prema rezultatima posljednjih predizbornih anketa, laburisti Jeremyja Corbyna trebali bi biti na drugom mjestu, liberalni demokrati na trećem, a zeleni na četvrtom mjestu. S liste relevantnih stranaka ovoga su puta po svemu sudeći 'ispali' torijevci Therese May, koje su građani odlučili kazniti zbog kaosa zvanog Brexit kojem se mjesecima ne nazire kraj.
Neočekivani izbori u Ujedinjenoj Kraljevini održali su se u jeku političkog potresa. Naime, manje od 24 sata prije otvaranja birališta diljem zemlje Andrea Leadsom, jedna od prominentnijih ministrica u vladi Therese May, podnijela je ostavku, čime se pridružila rastućem popisu torijevaca koji su premijerki okrenuli leđa i doprinijeli sve glasnijim nagađanjima da je njezina vlada na izdisaju.
Britanski su novinari danas imali težak zadatak; izvještavati građane o novostima vezanim uz stabilnost izvršne vlasti i političke sudbine Therese May bez kršenja izborne šutnje. Sve vijesti vezane uz europske izbore u Ujedinjenoj Kraljevini danas su se na britanskim portalima tražile povećalom. Štoviše, izbori za Europski parlament dobili su gotovo jednaku pozornost kao izbori koji se trenutno održavaju u Indiji, bivšoj britanskoj koloniji.
Puno je prašine danas podigla informacija da je mnogobrojnim građanima Europske unije koji žive u Ujedinjenoj Kraljevini 'oduzeto pravo glasa'. Na društvenim se mrežama u popodnevnim satima proširila informacija da dužnosnici na biračkim mjestima onemogućavaju građanima EU, koji imaju pravo glasa u Ujedinjenoj Kraljevini, da ostvare svoje pravo zbog 'birokratske greške'. Svima je bilo savjetovano da se do kraja tjedna vrate u svoje matične države i ostvare svoje pravo glasa tamo, što je građane ogorčilo.
We’re aware that some EU citizens, resident in the UK, have been unable to vote today and understand the frustration this has caused. Here’s our statement: https://t.co/jziu14L9Nf pic.twitter.com/7ukg7arASJ
— Electoral Commission (@ElectoralCommUK) May 23, 2019
Izborne ankete najavljuju da će rezultati današnjih izbora biti poražavajući svima osim Nigelu Farageu, ali veliki poraz zabilježit će upravo laburisti koji kao najjača opozicijska stranka nisu znali iskoristiti povijesni politički kaos. Za torijevce se ionako znalo da će biti kažnjeni zbog same činjenice da je do ovih nepotrebnih izbora došlo.
Brojni laburisti kritiziraju predsjedništvo stranke zbog nedovoljno jasnog stava prema Brexitu zbog kojih su izgubili mnogo simpatizera, ali čelnici stranke navode da su izbori za Europski parlament 'oduvijek bili poligon za protestne glasove'.
No, nema većih gubitnika od torijevaca. Prije samo mjesec dana predizborne su im ankete predviđale samo 20 posto glasova, ali rejting stranke naprosto nije prestao padati, a vrhunac pada dogodio se jučer, samo nekoliko sati prije otvaranja birališta.
Današnja situacija je gotovo bez presedana u britanskoj politici. Najbliži debakl dogodio se tijekom izbora za Europski parlament 2009. godine, kada su laburisti pod premijerom Gordonom Brownom osvojili samo 16 posto. Brown je samo godinu dana kasnije izgubio podršku zbog čega je bio prisiljen odstupiti s vlasti.
Čim je postalo jasno da će Britanci izaći na birališta za Europski parlament, bilo je mnogo nagađanja o tome hoće li ovi izbori poslužiti kao svojevrstan 'drugi referendum' kojeg je opozicija toliko zazivala. No, valja naglasiti da bi u slučaju referenduma pitanje bilo jednostavno i binarno posloženo; između 'da' i 'ne'. Osim što je izlaznost na ovim izborima bila uistinu poražavajuća, treba uzeti u obzir i činjenicu da je došlo do podjele glasova između simpatizera stranke Brexit, UKIP i torijevaca s jedne strane te Laburista, liberala, zelenih i Change UK s druge strane. Ako se u obzir uzme i činjenica da birači laburista i torijevaca nisu jasno podijeljeni po pitanju napuštanja EU (prema najnovijim anketama, 75 posto laburista želi ostati u Uniji, kao i 50 posto torijevaca), situacija je suviše kompleksna da bi se simplificirala i interpretirala kao rezultat fiktivnog 'drugog referenduma'.
Jedini zaključak koji se trenutno može izvući da su se Britanci naprosto umorili od cijele sage oko Brexita i turbulencija u izvršnoj vlasti, da žele da priča što prije završi, pa čak i pod cijenu da Uniju napuste bez sporazuma, ali i da je britanskom dvostranačkom sustavu konačno odzvonilo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....