Christine Lagarde, buduća čelnica ECB, u obraćanju Europskom parlamantu, najavila nastavak monetarne politike
Unatoč tome što je Europska središnja banka (ECB) 'bez prigovora' potvrdila Christine Lagarde za novu predsjednicu i nasljednicu Maria Draghija, pred njom je bio još jedan test – onaj pred Odborom za ekonomsku i monetarnu politiku (ECON) Europskog parlamenta.
Christine Lagarde prilikom ispitivanja pred Odborom ECON u Europskom parlamentu, 4.rujan 2019. Francois Lenoir / REUTERS
Nakon današnjeg gotovo cjelodnevnog ispitivanja, eurozastupnici ECON-a su donijeli konačnu odluku prilikom glasanja. Sa 37 glasova za, 11 glasova protiv i 4 suzdržana Lagarde je službeno uspjela potvrditi status nove predsjednice ECB. Time je postala prva žena na čelnom mjestu europske ekonomije. No to nije njen prvi uspjeh. Lagarde je bila i prva žena koja je bila bila ne čelu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
U svojim odgovorima Lagarde se složila da je došlo vrijeme za preispitivanje monetarnog okvira ECB-a za suočavanje s novim izazovima poput nebankarskih kredita, kripto valuta i klimatskih promjena. Naglasila je da će se boriti da klimatske promjene postanu 'glavna briga' za ECB, s obzirom da mogu predstavljati 'makrokritične rizike'.
Prilikom prvog obraćanja prije ispitivanja u Parlamentu izjavila je da će se, u slučaju potvrde, sa svoje pozicije u ECB-u čvrsto zalagati za očuvanje monetarnih politika u EU u 'svijetu koji se stalno mijenja' i kojem je potrebno 'konstantno prilagođavati ' politiku ECB-a.
Lagarde je istaknula da je upravo kroz nekonvencionalne mjere koje je ECB poduzeo od sredine 2014. godine zaposlenost u eurozoni 'porasla za preko 11 milijuna' jer su takve mjere 'povećale povjerenje u gospodarski oporavak i potaknuli otvaranje novih radnih mjesta'.
- No, na horizontu su i neka važna pitanja koja će monetarna politika trebati riješiti – rekla je Lagarde napomenuvši da je inkluzivnost i suradnja nužna kako bi se ECB suočio s novim izazovima i globalnim pitanjima poput klimatskih i tehnoloških promjena i potencijalnom fragmentacijom multilateralnog poretka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....