CDP, organizacija koja nadzire razinu utjecaja velikih kompanija na okoliš, je u ponedjeljak objavila izvješće rangirajući spremnost najvećih javnih kompanija za naftu i plin na prijelaz na energiju s niskom razinom ugljika.
U cjelini, industrija stoji prilično loše, sa samo 1,3 posto prosječnih kapitalnih izdataka utrošenih na vjetar, solarnu energiju ili hvatanje i skladištenje ugljika (CCS), prema izvješću.
Kineski naftni div CNOOC, ruski Rosneft i američki Marathon Oil nalaze se na dnu liste, koja je ocijenila tvrtke prema njihovoj sposobnosti upravljanja s četiri ključna tranzicijska rizika definirana prema Radnoj skupini za financijske informacije o klimatskim promjenama (TCFD), koju vodi Michael Bloomerg.
Podjele prema regijama
Za CDP, je primijetio 'regionalnu podijeljenost', s kineskim, ruskim i američkim tvrtkama u zaostatku.
Europska naftna poduzeća se ističu s ulaganjima u tehnologije s niskim emisijama ugljika koje dosežu i 7 posto od ukupnih izdataka kompanije.
Postotak se može činiti malim. No Luke Fletcher, viši analitičar u CDP-u, je rekao da se postotak mora gledati u odnosu na masivnu veličinu industrije. Primjerice, Shell ima godišnje kapitalne izdatke od 25 do 30 bilijuna dolara i planira investirati između 1 i 2 milijarda u tehnologije s niskom emisijom ugljika u narednim godinama.
- Na relativnoj osnovi, to nije veliko. Ali iz šire perspektive, to je prilično veliko - Fletcher je rekao za EURACTIV.
Rebrendiranje
Neke tvrtke poput Norveške Equinor – koja zauzima prvo mjesto na popisu – išle su korak dalje objavljujući planove ulaganja od 15-20 posto svojih kapitalnih izdataka na obnovljive izvore energije do 2030. godine, s fokusom na energiju vjetra.
Prema CDP-u, nedavno rebrendiranje tvrtke – izbacivanjem riječi 'nafta' iz svog imena – simbol je šireg pomaka u industriji, uzrokovanog kombinacijom regulatornog pritiska oko smanjenja emisije i povećane kontrole ulagača.
Za razliku od njih, zbog manjih državnih pritisaka usmjerenih na promjenu, tvrtke sa sjedištem u SAD-u nisu prihvatile obnovljive izvore energije na isti način.
- U 24 kompanije, europske naftne tvrtke su zaslužne za 70 posto postojećih kapaciteta obnovljivih izvora energije i gotovo svih kapaciteta u razvoju- opisano je u izvješću CDP-a.
Na listi CDP-a, druge tvrtke poput Shell, Total i Repsol, su rangirane kao 'najambicioznije' u smanjenju emisije ugljičnog dioksida jer su usvojile mjere s ciljem smanjenja stakleničkih plinova iz 'indirektnih izvora'.
- To bi bile emisije od osobe koja svakodnevno vozi auto - objasnio je Fletcher, naglasivši kako je potez 'prilično ključan korak' za tri kompanije jer 'oko 90% emisija naftnih i plinovitih proizvoda u vrijednosnom lancu' dolazi iz upotrebe u transportu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....