Ostanak mladih u ruralnim područjima najveći je izazov za Hrvatsku
Ovaj tekst dio je posebnog izvještaja u suradnji s mrežom Euractiv na projektu Europske komisije o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici. Dostupan je na jezicima zemalja partnera u izvještaju o generacijskoj obnovi ruralnih područja: portuglaskom, španjolskom, njemačkom, talijanskom, francuskom i engleskom.
Udio mladih poljoprivrednika Hrvatsku svrstava visoko na razini Europske unije čiji je prosjek 6 posto. Na slici: mladi poljoprivrednik Mario Krog iz OPG-a Milk Bar Tomislav Kristo / CROPIX
Pomlađivanje hrvatske poljoprivrede je spor proces koji se suočava s negativnim demografskim trendovima, stalnom migracijom i nekonkurentnim tržištem. Unatoč popularizaciji europskih fondova, koji pokazuju pozitivne pomake, mnoge druge politike kojima bi se potaknuo ostanak mladih u ruralnim područjima i dalje zaostaju.
U Hrvatskoj se mladim poljoprivrednikom smatraju nositelji OPG-a do navršenih 40 godina života. Njihov udio iz godine u godinu raste, no taj rast je i dalje spor. U upisniku poljoprivrednika iz 2018.godine trenutno su 22.351 mlada poljoprivrednika, što je 13% od ukupnog broja upisanih poljoprivrednih gospodarstva.
Prema usporedbi godišnjih podataka iz upisnika riječ je o porastu od 4,3 posto u odnosu na podatke iz 2017. godine ili još 3,8 posto u odnosu na podatke iz 2016. godine. Generacijski jaz je očit budući da gotovo više od 50 posto nositelja poljoprivrednih gospodarstava ima više od 60 godina.
Ipak, udio mladih poljoprivrednika Hrvatsku svrstava visoko na razini Europske unije čiji je prosjek 6 posto.
Prema izvješću Svjetske banke o stanju hrvatske poljoprivrede, pristup tržištu rada EU-a i trajna strukturna transformacija poljoprivredno-prehrambenog sektora doveli su do značajne migracije iz ruralnih područja, posebice među mladima, što je smanjilo raspoloživost radne snage.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....