Bezbojni oficir, pravi, reći će ruski povjesničari foteljaš i birokrat, čija je karijera bila posve nezamjetna još od 1953. godine kada je, izašao iz Akademije. U ključnim i turbulentnim vremenima s kraja 1980-ih i početka 1990-ih postao je 1987. Gorbačovljev ministar obrane. Njegovo ime tek se spominje kao fusnota u Kubanskoj raketnoj krizi 1962. godine, kao zapovjednika motoriziranog puka. Služio je u Čehoslovačkoj i na ruskom Dalekom istoku.
Glasniku prestrojke Mihailu Gorbačovu trebao je upravo jedan takav nezamjetni činovnik, oficirski trut, koji će u tim napetim i prevratničkim vremenima, kada se raspadao jedan retrogrdani sustav, biti poslušan, kooperativan i kako bi kazao Švejk - subordiniran, ali ne i opasan. No, kako se kaže, čovjek snuje, a Bog određuje, čak i u tada službeno ateističkoj Rusiji.
Jazov je na mjesto ministra postavljen s pozicije jednog od 14 pomoćnika dotadašnjeg ministra maršala Sergeja Sokolova. Jazov je bio jedini ministar obrane SSSR-a koji nije imao zvanje maršala, te jedini od 41 maršala koji nije imao titulu Heroja SSSR-a, a i sam će kasnije priznati da je njegovo imenovanje bilo iznenađenje za njega te je čak mislio da se netko s njim šali. Nešto potom će također kazati da prilikom tog intervjua nije bio baš zdravsteno dobro te se ne sjeća je li baš sve tako rekao. Dmitrij Jazov nije bio na visini zadatka, mada je bio čovjek starog "olovnog" kova, poslušni i predani režimlija, koji se nije snašao u svim tim epohalnim vremenima. Potječe iz siromašne seljačke obitelji iz okolice sibirskog grada Omska, u kojoj je četvoro djece vrlo rano ostalo bez oca.
Jazova se nije puno pitalo, ali je odrađivao posao, a trebao je držati armiju pod kontrolom da ne radi probleme. No, socijalna, društvena i politička kriza u SSSR-u izmicala je iz kontrole. Po državi su nicali protesti i tražili su se izlazi, na vidjelo su isplivali i etnički problemi te mnogoljudne višenacionalne velesile na staklenim nogama. Jazov će na sebe preuzeti i jedan krimen Grobačova: poslat će vojsku na prosvjednike u azarbajdžanski Baku 20. siječnja 1990. godine, a iza tenkova ostat će krvavi trag i mnoštvo mrtvih civila kojima se ni danas ne zna točan broj - između 130 i 170!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....