Nakon što se europski lideri nakon briselskog summita nisu uspjeli dogovoriti o budućem nasljedniku predsjednika Komisije Jean-Claudea Junckera, na dnevni red stiže i izbor predsjednika ECB-a kojim trenutno, do istjeka mandata krajem listopada, predsjeda Mario Draghi.
Pregovori o vodećim pozicijama nastavit će se u nedjelju tijekom još jednog summita Europskog vijeća, a njegov predsjednik, Donald Tusk, morat će dati posljednju riječ koja će potvrditi status novog predsjednika Komisije i Europske središnje banke. Izbor, kako je objasnio Tusk, ovisiti će o mnogim faktorima poput zemlje porijekla, potječe li kandidat iz male ili velike zemlje, političkoj pripadnosti, a pokušat će poštivati i rodnu jednakost.
Ono što je sigurno, Europska središnja banka treba lidera koji će misliti izvan okvira i poduprijeti nekonvencionalne poteze u slučaju kriza. Nasljednik Super Marija koji je spasio euro i dospio do zadnjeg livela, morat će odlučiti o budućem smjeru eurozone.
A tko su igrači?
Jens Weidmann (51), predsjednik Njemačke središnje banke
Škrtac
+
Dobiti će potrebnu podršku njemačke kancelarke Angele Merkel. Hvaljen je u bankarskim krugovima zbog svojih pregovaračkih i komunikacijskih vještina.
-
Dolazi iz velike zemlje, nepopularan je u Parizu, glasovao je protiv mjera 'izravnih transakcija' koje je uveo Draghi kako bi spasio euro tijekom financijske krize. Nije ponudio alternativno rješenje i još uvijek nije vjeruje da je posao Europske središnje banke očuvati eurozonu.
François Villeroy de Galhau (60), predsjednik Francuske središnje banke
Francuski bankar koji priča njemački
+
Dobiti će podršku francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. Umjereniji je kandidat spreman na konsenzus te podržava Draghijeve mjere poticaja.
-
Francuski kandidat Jean-Claude Trichet je već bio predsjednik ECB-a prije Draghija, od 2003. do 2011. godine. To bi prekršilo nepisano pravilo po kojem bi sve zemlje eurozone trebale dobiti šansu.
Klaas Knot (52), predsjednik Nizozemske središnje banke
Nizozemska nada
+
Nosi reputaciju dovoljno snažnog i spremnog da reagira na bilo koji znak inflacije. Podupirao je neke poteze Draghija. Ne dolazi iz velike zemlje.
-
Prije Tricheta, ECB-om je predsjedao nizozemski kandidat Wim Duisenberg, što opet krši nepisano pravilo. U slučaju da nizozemski premijer Mark Rutte dobi jednu od vodećih pozicija u EU, Knot ispada iz utrke.
Olli Rehn (57) i Erkki Liikanen (68), Finska
Pravedni i odgovorni Finci
+
Guverner središnje banke Rehn i njegov prethodnik Liikanen oboje imaju iskustva u europskim poslovima i politici jer su bili povjerenici EU. FT je pozicionirao Liikanena kao najizglednijeg pobjednika, no ne nužno i najboljeg kandidata. Nastavit će raditi po modelu Draghija.
-
Finci još nisu imali priliku predsjedati ECB-om, no ako premijer Alexander Stubb dobije neku od vodećih pozicija, i oni ispadaju iz utrke.
Benoît Cœuré (50), Francuska
Maestro tržišta
+
Favorit mnogih promatrača tržišta. Već ima poziciju u ECB-u i usko je povezan s Draghijem te ne krije ambiciju za predsjedništvom. Bonus, priča japanski.
-
Trenutna pozicija Cœurea, koja završava 31. prosinca, komplicira njegovu kandidaturu. Članovi izvršnog odbora zakonski su ograničeni na osam godina služenja mandata.
Ardo Hansson (61), guverner estonske banke
Arhitekt nove valute
+
Potječe iz male istočnoeuropske države koja se pridružila EU 2003. godine. Smatra se pokretačem nove estonske valute nakon raspada Sovjetskog saveza.
-
Njegov mandat u Estoniji završava u lipnju no čini se da nema ambiciju preseliti se u Frankfurt.
Kandidatkinje
U prvenstveno muškoj hijerarhiji ECB-a moglo bi se zatražiti da žena bude na poziciji predsjednice. Iako se špekuliralo da će to biti karizmatična Christine Lagarde, trenutna predsjednice MMF-a, 'lavica' u muškom svijetu financija, ona trenutno nije dio pregovora. Među kandidatkinjama se spominju zamjenica guvernera njemačke banke Claudia Buch (53) i zamjenica guvernera francuske banke Sylvie Goulard (54). Njihov je nedostatak nedovoljno iskustvo u monetarnoj politici. Spominju se i ugledne ekonomistice poput glavne ekonomistice OECD-a Laurence Boone (50) te profesorice s uglednog sveučilišta London Business School, Helene Rey (49) i Lucrezia Reichlin (64), koje su dobro kvalificirane za pozicije izvršnog odbora.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....