Profesor Mauro Ferrari nije uspio uvjeriti Bruxelles da osnuje opsežni znanstveni program za borbu protiv Covid-10. Ferrari, koji je svoj četverogodišnji mandat započeo 1. siječnja na mjestu čelnika vodeće znanstvene institucije u EU, podnio je ostavku u utorak poslijepodne predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen.
- Izuzetno sam razočaran europskim odgovorom na Covid-10- Stigao sam u ERC kao gorljivi pobornik EU (ali) kriza Covida-19 je promijenila moje stavove, iako ideale međunarodne suradnje i dalje s entuzijazmom podržavam – rekao je Ferrari ekskluzivno novinarima FT-a.
Europski istraživački centar je osnovan 2007. s ciljem financiranja najboljih europskih znanstvenika. Jedna je od najprestižnijih svjetskih agencija za financiranje s proračunom od oko 2 milijarde eura godišnje.
Ferrari, inače stručnjak za nanomedicinu i rak, rekao je da je njegov sukob s Europskom komisijom započeo još početkom ožujka jer je tada ''postalo očigledno da bi pandemija mogla postati tragedija neviđenih razmjera''.
Tada je predložio uspostavu posebnog programa ERC-a za borbu protiv Covid-19 jer je smatrao da u takvim trenucima najboljim znanstvenicima na svijetu treba pružiti resurse i mogućnosti za borbu protiv pandemije kroz: ''nove lijekove, nova cjepiva, nove dijagnostičke alate, nove dinamičke pristupe ponašanja temeljenim na znanosti koji bi zamijenili često improvizirane intuicije političkih lidera'', rekao je.
Ali Znanstveno vijeće ERC-a, njegovo upravljačko tijelo, jednoglasno je odbilo tu ideju navodeći kao razlog da je zadaća ERC-a financirati istraživanja ''odozdo prema gore'' koje su predložili znanstvenici, a ne veće programe ''odozgo prema dolje'' s ciljevima postavljenim od strane čelnika EU.
Ferrari je tvrdio da se znanstvena uprava pretjerano brine o razlikama među istraživanjima, zato je dobio drugu priliku kada ga je Ursula von der Leyen pitala za mišljenje o rješavanju pandemije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....