Europska komisija odlučila je stvoriti strateške zalihe medicinske opreme poput ventilatora i zaštitnih maski kako bi se pomoglo zemljama EU u kontekstu pandemije COVID-19. To je jedna od odluka EU vezanih za borbu protiv korona virusa. Ta je odluka donesana u sklopu Mehanizma civilne zaštite EU.
„Važno nam je da je od 2014. Srbija uključena u Mehanizam civilne zaštite EU, što nam omogućava da uživamo tako značajnu podršku s istim pravima kao i pune države članice EU“, rekla je ministrica za europske integracije Jadranka Joksimović.
Što dakle znači da Srbija ima ista prava kao i člance EU da sudjeluje u korištenju tih strateških zaliha. O čemu se u Srbiji gotovo da nije pričalo.
"Europski povjerenik za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelyi najavio je paket mjera za podršku Srbiji u borbi protiv koronavirusa. Paket uključuje financijsku pomoć u vrijednosti od 93 milijuna eura. Neposredne mjere će iznositi 15 milijuna eura", objavila je Europska komisija. Ni o tome se nije pričalo u medijima u Srbiji.
To je razljutilo Carla Bildta.
When China sent an aircraft with help to Serbia President Vucic made a great show of it. But when far more substantial aid arrives there is no fanfare and no President in sight. https://t.co/Tlc9VCFLsI
— Carl Bildt (@carlbildt) March 27, 2020
I još jedna izuzetno važna stvar koja se ne čuje iz usta srpskih političara. EU šalje pomoć. Kina šalje medicinsku opremu koju treba platiti. Što je potvrdio ministar vanjskih poslova Ivica Dačić.
Predsjednik Aleksandar Vučić je europsku solidarnost nazvao bajkom i optužio blok za licemjerje. Prema Vučićevim riječima, EU nije bila voljna prodati ili pružiti robu potrebnu za suzbijanje hitne medicinske situacije: "To su isti ljudi koji su od nas tražili da popravimo svoje natječajne postupke kako bismo isključili Kineze, kako bi tvrtke iz EU dobile srpski novac. Sada im srpski novac više nije dovoljno dobar".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....