Europska vojska; da ili ne te što to znači za NATO?
Biljana Borzan, SDP (S&D)
"Bliža suradnja europskih vojski i međusobna interoperabilnost je potrebna, primjerice u pitanjima nabave i logistike. Europske države mogu ostvariti velike uštede ako zajednički nabavljaju vojnu opremu stoga podržavam produbljenje vojne suradnje. NATO je još uvijek najmoćniji vojni savez u svijetu i, bez obzira na nepredvidljivost politike Donalda Trumpa, ne mislim da je u ovom trenutku dobro ići u projekt formiranja europske vojske."
Marijana Petir, nezavisna (EPP)
"S jedne strane, sigurnosna politika Europske unije formalno ne postoji (osim na nacionalnoj razini svake države članice), a budući da Unija podrazumijeva zajedničko trgovinsko područje, logično je da bi unutarnje i vanjske granice EU, odnosno europske interese i vrijednosti netko trebao štititi. Države članice NATO saveza već godinama imaju problem s financiranjem vojske, pa se posljedično postavlja pitanje kako bi se dogovorio plan funkcioniranja i financiranja vojske EU uzevši u obzir različita mišljenja i političko-trgovinske interese svake zemlje."
Tonino Picula, SDP (S&D)
"Podržavam snažniju integraciju obrambene i sigurnosne politike među članicama. U tom smjeru je napravljeno dosta pomaka posljednjih nekoliko godina, poput PESCO-a. No, pitanje dodatne sigurnosne i obrambene integracije ne treba promatrati isključivo kroz prizmu kreiranja zajedničke vojske. Da bi se ostvarili preduvjeti za zajedničku vojsku potrebna je federalizacija Unije, što je bio jedan od 5 scenarija o budućnosti, ali s malo izgleda za konkretnu primjenu u dogledno vrijeme. Obrambena politika je i ostati će primarno u nadležnosti država. Mislim da je u ovom kontekstu primjerenije govoriti o terminu Europske obrambene unije, čiji primarni ciljevi su racionalizacija postojećih resursa (trošak neujedinjene Europe u području obrane i sigurnosti procjenjuje na 26,4 milijarde EUR godišnje) i reakcija na novonastale političke okolnosti u kojima ne možemo sa sigurnošću očekivati da će naš transatlantski saveznik snositi većinu troškova obrane NATO-a. NATO i dalje ostaje glavni obrambeni multilateralni okvir koji će od učinkovitije obrambene politike Unije zasigurno imati koristi."
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....