
"5G mreže su kritična europska infrastruktura i potreban je zajednički pristup, jer slabost u jednoj zemlji članici slabi sve članove", napisao je na Twitteru europski povjerenik za sigurnosne probleme, Julian King, nedugo nakon što je Komisija predstavila svoj prijedlog. Trenutno se održava rasprava koliko će u procesu sudjelovati strane kompanije, poput kineskog diva Huaweija. 5G mreža bila bi daleko brža od postojećih.
Sjedinjene Države izrazile su zabrinutost zbog povezanosti Huaweija s kineskom vladom i vrše pritisak na europske saveznike da izbjegavaju opremu tog tehnološkog diva. Komisija tako urgira kod članica da preispitaju svoj odnos sa Kinom. Izdali su strateški vodič početkom mjeseca gdje su Kinu oslovili kao partnera, gospodarskog konkurenta, ali i "sistemskog suparnika".
Na prošlotjednom summitu, čelnici EU-a objavili su nekoliko mjera kako bi osnažili Uniju protiv širenja kineskog gospodarstva Prijedlog poziva članice da preispitaju svoj odnos s Kinom do kraja lipnja, uključujući i provjeru sigurnosti mreža koje prodaju telekomunikacijske kompanije. Članice moraju istražiti i faktor rizika "povezan s ponašanjem dobavljača ili operatora, uključujući i one iz trećih zemalja". Nakon toga članice trebaju dostaviti svoja izvješća europskoj agenciji za kibernetičku sigurnost i samoj Komisiji. Oni će zajednički objaviti pregled rizika do 1. listopada s objavom prijedloga za jačanje sigurnosti na nacionalnoj razini.
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip rekao je da je ovakav zajednički pristup najbolji način da male zemlje objedine znanja u ovom složenom području.
Komentari
0