Podsjetimo, London je ovoga vikenda izašao sa svojim ciljevima i očekivanjima od budućeg odnosa s “Kontinentom”, a analizu njihovih zahtjeva možete pročitati ovdje.
U monotonom birokratskom jeziku pregovaračkog okvira EU i Ujedinjene Kraljevine nakon Brexita, neprestano se ponavljaju dvije rečenice koje simboliziraju stav koji će Bruxelles početkom veljače zauzeti prema Londonu: 'Naš je prioritet zadržati jedinstvo i autonomiju odlučivanja zemalja EU27' te 'Ujedinjena Kraljevina od 31. siječnja bit će treća države te kao takva neće uživati privilegije članstva u EU'. Ukratko, Europska komisija Londonu je dala do znanja da Brexit znači Brexit i da ne mogu prema riječima njihovoga premijera, imati i ovce i novce.
Kroz pregovarački se okvir proteže i želja Europske komisije da se unaprijedi suradnja u domenama u kojima postoji zajednički interes, kao i da se u pronalasku kompromisnog rješenja za buduće bilateralne odnose u najvećoj mjeri osloni na postojeće okvire suradnje.
Prijedlog buduće diplomatske suradnje EU i Ujedinjene Kraljevine je 'bliska i dugotrajna suradnja temeljena na dijalogu, savjetovanju i razmjeni informacija', u onoj mjeri u kojoj je Britanija spremna surađivati s EU. Unija i Kraljevina maksimalno će surađivati u sklopu međunarodnih organizacija, kao i u promicanju zajedničkih vrijednosti u drugim državama diljem svijeta. Suradnja se očekuje i u domeni sankcija, ali samo ondje gdje je politika kompatibilna.
Bruxelles i London će surađivati i u kontekstu obrane putem postojećih administrativnih okvira u svrhu pojednostavljenja suradnje i efikasnosti obrambenih snaga. Pregovarački okvir jasno ističe da pod svaku cijenu treba spriječiti kompromitiranje strateške autonomije Europske unije i njezine slobode da štiti svoje interese, ali navodi da će se postojećim zakonskim okvirom omogućiti suradnja britanskim tijelima u zajedničkim projektima obrane koji su financirani iz Europskog obrambenog fonda.
Europska unija i Ujedinjena Kraljevina namjeravaju maksimalno surađivati u domeni razmjene povjerljivih informacija s ciljem jačanja sigurnosnog okruženja i borbe protiv terorizma te hibridnih i kibernetičkih prijetnji. Njihova se suradnja očekuje i u sklopu zajedničke svemirske politike.
No, trgovina, gospodarstvo i iznad svega ribarstvo, kamenje su spoticanja 'glatkom' donošenju zakonskog okvira kojim će se definirati budući odnosi EU i Ujedinjene Kraljevine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....