Zašto je utjecaj Zelenih stranka na Balkanu i Mediteranu gotovo neprimjetan?
Zelene stranke doživljavaju neviđenu razinu uspjeha u nekoliko razvijenih zemalja Europske unije; međutim, u velikom broju drugih zemalja posebice u zemljama srednje i jugoistočne Europe one ostaju samo manje stavke na nacionalnim izborima.
Lideri stranke Zelenih (slijeva) Henrike Hahn, Robert Habeck i Anton Hofreiter slave najbolji rezultat u povijesti na izborima u Bavarskoj prošle godine Andreas Gebert / REUTERS
Trend jačanja Zelenih stranaka intenzificira se u zemljama zapadne Europe do mjere do koje kritičari raspravljaju mogu li Zelene stranke zamijeniti europsku ljevicu. One pružaju odgovor na sve jaču zabrinutost građana za klimatske promjene i održivi razvoj koju stranke ljevice i desnice ne uspijevaju ponuditi relevantan odgovor.
Velika borba 'Žutih prsluka' i sve češći marševi i prosvjedi vezani za klimatske promjene samo su dokaz koliko je građanima stalo do efektivnih mjera koje će poštovati ekološke i socijalne zahtjeve. Dok političari raspravljaju kako se izboriti za 1.5 Celzija stupnja temperaturnog ograničenja predviđenog u Pariškom sporazumu Zelene stranke započinju svoje izborne pobjede.
U inače konzervativnoj Bavarskoj na lokalnim izborima u listopadu prošle godine Zeleni su pobijedili Socijaldemokratsku stranku (SPD) što se dogodilo prvi puta u povijesti. U međuvremenu Zeleni su postali druga najveća politička sila u Njemačkoj. U Luxembourgu je u studenom na izborima pobijedila koalicija koja je uključivala stranku Zelenih, dok u susjednoj Belgiji dvije Zelene stranke postižu dobre rezultate.
Švedska Zelena stranka je visoko pozicionirana, a krajem siječnja šest ministara koji potječu iz stranke su oformili vladu sa Socijaldemokratima blokirajući time utjecaj desnice. Amsterdam, koji je desetljećima bio uporište nizozemske Laburističke stranke, je preoblikovao politiku grada prema održivom razvoju od kada je Zelena stranaka preuzela vlast.
Novi trend Zelenih stranki je uspješno preuzimanje različitih kompetencija Europske unije od vanjskih poslova, obrazovanja i gospodarskog razvoja. No za razliku od njihovog uspjeha na zapadu, postoji veliki jaz o utjecaju Zelenih stranka i njihovom sporadičnom prisustvu u zemljama južne i istočne Europe.
U suprotnosti s onim što se događa u gotovo svim dijelovima Europe, nacionalističke i ekstremno desne stranke se u južnim i istočnim zemljama bore za izbore ili vođenje opozicije u politici Europske unije. Istovremeno u tim državama inicijative okolišne politike ne zadobivaju veliku pažnju u programima desničarske politike. Zar se natprosječne temperature, klimatske nepogode, zagađenja okoliša i socijalne nepravde događaju samo u zapadnim zemljama pa je u njima potreban veći utjecaj Zelenih stranaka?
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....