RAT ZA CJEPIVA

Europska unija razmatra radikalni potez kojim bi Borisu Johnsonu jako pomrsila račune

Dužnosnici EU sve ozbiljnije razmatraju uvođenje zabrane izvoza cjepiva protiv covida-19
 Tolga Akmen/AFP
Dužnosnici EU sve ozbiljnije razmatraju uvođenje zabrane izvoza cjepiva protiv covida-19

Dužnosnici Europske unije sve ozbiljnije razmatraju uvođenje zabrane izvoza cjepiva protiv covida-19 u Ujedinjeno Kraljevstvo, kojom bi se vladi Borisa Johnsona moglo onemogućiti da deblokira gospodarstvo do ovoga ljeta, javlja Bloomberg.

Radikalni potez na stolu čelnika europskih zemalja naći će se već u četvrtak, kada se održava video summit Europskoga vijeća o epidemiološkim mjerama na Starome kontinentu. Prema informacijama dobro upućenih izvora, koji su zbog osjetljivosti teme željeli ostati anonimni, europski birokrati i čelnici zemalja EU bijesni su zbog spoznaje da AstraZeneca Uniji nije dostavila dogovorenih 120 milijuna doza cjepiva u prvome kvartalu, dok istovremeno poštuje sve odredbe dogovora s vladom Borisa Johnsona.

Kao rezultat tome, države članice EU svojim su građanima osigurale tek 10,4 doze cjepiva na 100 stanovnika, dok je Johnsonova vlada Britancima osigurala čak 42,7 doza.

- Ako Europska unija prekrši ugovor, trgovinski blok koji jako drži do svoje vladavine prava mogao bi pred očima cijeloga svijeta izgubiti svoj obraz – upozorio je ovoga vikenda britanski ministar obrane Ben Wallace, naglasivši kako je u ovome trenutku najvažnije zadržati „konstruktivnu suradnju”.

No, analitička kompanija Airfinity upozorava kako bi mjera koju razmatra Europska unija rezultirala štetom po Ujedinjenu Kraljevinu, ali ne i koristi po samu Uniju. Zbog problema u nabavi koje je prijavilo indijsko postrojenje AstraZenece, već sada bi se brzina procijepljenja mogla produljiti za dva tjedna, preciznije, građani koji su trebali biti cijepljeni 10. lipnja bi svoju dozu mogli dobiti tek 23. lipnja. No, ukoliko počnu kasniti i doze cjepiva Pfizera i Moderne proivedene u Belgiji i Njemačkoj, koje u najvećim količinama pristižu u Ujedinjeno Kraljevstvo, odrasli građani bi svoje prve doze cjepiva mogli ugledati tek 5. kolovoza.

Guardian podsjeća kako je iz tvornica u EU u Veliku Britaniju do sada izvezeno oko 10 milijuna doza cjepiva, većinom Pfizerovog.

- Uvođenjem zabrane bi Europska unija, kratkoročno gledano, imala nešto više doza za svoje potrebe, ali time ne bi utjecala na svoj dugoročan plan cijepljenja jer bi ubrzo i sama postala ovisna o nabavi doza na međunarodnom tržištu. Šeta Ujedinjenom Kraljevstvu bi, s druge strane, bila uistinu ozbiljna, jer bi se cijeli proces cijepljenja, koje je do sada na Otoku teklo prilično uspješno, u tom slučaju odgodio do kraja kolovoza 2021. - rekao je The Guardianu Rasmus Bech Hansen, izvršni direktor Airfinityja.

Europsko vijeće bi o sljedećim koracima trebalo raspravljati već u četvrtak, a britanski premijer Boris Johnson već je održao razgovor sa svojom kolegicom Ursulom von der Leyen o mogućim kompromisima. Prema izvorima iz britanske vlade, Johnson je već razgovarao i s premijerima Nizozemske i Belgije, u kojima se nalaze sirovine i postrojenja cjepiva. Naime, sirovine u nizozemskim postrojenjima bi tijekom narednih dana mogle postati „rezervirane samo za potrebe EU”. Johnson bi s drugim čelnicima država EU trebao održati sastanak tijekom sljedećih dana.

Francuska i Njemačka održale su bilateralan sastanak na kojem su razmatrale opciju aktivacije Članka 122 EU, koji se posljednji put koristio 1970. godine, tijekom naftne krize. Tim se člankom trgovinskom bloku omogućilo da donese hitne mjere za distribuciju esencijalne sirovine, a isti bi se pravni okvir mogao iskoristiti i u slučaju globalne pandemije covida-19.

Produbljuje se spor između EU-a i Britanije oko cjepiva

Velika Britanija je u ponedjeljak zatražila od Europske unije da dopusti slanje pošiljke cjepiva protiv koronavirusa koju je naručila, u vrijeme dok traju tenzije između Londona i Bruxellesa oko potencijalne zabrane izvoza s kontinenta.

„Krivac je Ujedinjeno Kraljevstvo, ne Europska unija”, rekao je jedan dužnosnik EU-a za agenciju Reuters.

„Radi se o tome da svi moraju postići dogovor s tvrtkom koja prodaje iznad svojih proizvodnih kapaciteta. AstraZeneca mora dostaviti doze EU-u”.

Europa zaostaje za Britanijom i SAD-om u cijepljenju svog stanovništva, a čelnici EU-a će na sastanku u četvrtak raspravljati o zabrani izvoza cjepiva u Britaniju.

Britanski premijer Boris Johnson razgovarat će s najmoćnijim europskim čelnicima, njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, kako bi odgovorili EU od takve zabrane.

„Nastavit će se robusni razgovori s Europskom unijom o tome koliko je važno da se takve blokade ne dogode”, rekla je Helen Whately, zamjenica ministra zdravstva, za radio LBC.

„Jako je važno da se tvrtkama dopusti ispunjavanje ugovornih obaveza”, dodala je.

Britanija, koja je konačno napustila EU 31. prosinca, opetovano je upozorila savez da bi takvi činovi imali teške posljedice, ne otkrivši na što misli.

AstraZeneca je Bruxellesu rekla da Britanci koriste klauzulu u ugovoru o nabavci da bi joj spriječili izvoz cjepiva dok se britansko tržište potpuno ne zadovolji, kazali su dužnosnici EU-a.

I dok Francuska, Njemačka i Italija u pravilu podržavaju strožu kontrolu izvoza za one koji ne odgovaraju recipročno, države poput Nizozemske, Belgije i Irske su opreznije po pitanju ideje zabrane izvoza u Britaniju. EU je već blokirao jednu pošiljku cjepiva u Australiju.

Jedan dužnosnik EU-a je u nedjelju rekao Reutersu da savez odbija pozive britanske vlade da joj se pošalju cjepiva AstraZenece proizvedene u tvornici u Nizozemskoj.

„Britanci insistiraju da im pogon Halix u Nizozemskoj mora dostaviti lijek koji je tamo proizveden. To neće ići”, kazao je dužnosnik.

Ta tvornica u Leidenu je navedena kao dobavljač cjepiva u ugovorima koje je AstraZeneca potpisala i s Londonom i s Bruxellesom.

„Što je proizvedeno u Halixu ide EU-u”, poručio je dužnosnik.

AstraZeneca još nije tražila odobrenje od EU-a za cjepiva koje za nju proizvodi Halix, no dužnosnik i drugi izvor iz EU-a kazali su da je taj zahtjev na putu. Bez njega se tamo proizvedena cjepiva ne smiju koristiti u savezu.

Britanci su do 20. ožujka dali gotovo 44 cjepiva na 100 stanovnika, dok je Europa tek na 13, pokazuju podaci stranice Our World in Data. (HINA)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
07. srpanj 2025 21:53