Europski sud pravde donio odluku koja bi mogla promijeniti ishod Brexita

London može obustaviti Članak 50 bez prethodne suglasnosti s državama članicama, odluka je to Europskog suda pravde koja bi mogla potaknuti raspisivanje drugog referenduma za Brexit.
Europski sud pravde, Luksemburg
 Profimedia, Alamy

Sud je zaključio da država članica može jednostrano opozvati aktivaciju Članka 50 bez prethodne suglasnosti s ostalim državama članicama, što bi moglo uvelike utjecati na usvajanje sporazuma o izlasku iz EU Therese May koje će se sutra održati u Donjem domu britanskog parlamenta, piše The Guardian.

- Ujedinjeno Kraljevstvo može jednostrano odustati od odluke da izađe iz Europske unije – stoji u odluci Europskog suda pravde.

Novu odluku najvišeg europskog sudbenog tijela po hitnom će postupku razmotriti škotski Građanski sud u Edinburghu, čime bi mogla započeti posljednja bitka u ratu za škotske interese po pitanju Brexita. Naime, Edinburgh smatra da London nije dovoljno štitio škotske interese u pregovorima s Europskom komisijom, pa traže pravne načine da u posljednji trenutak zaštite interes svog naroda.

Britanski pravni stručnjaci smatraju da bi ova bitka svoj epilog mogla dočekati na Vrhovnom sudu u Londonu. Naime, suci Vrhovnog suda odbili su argumentaciju britanske vlade i Europske komisije da bi se aktivacija Članka 50, koja je potaknula dvogodišnji iscrpan proces svih 28 članica Europske unije, mogla tako jednostavno i jednostrano opozvati.

Ključno glasanje u britanskom parlamentu o Sporazumu o Brexitu koji je premijerka Theresa May dogovorila u Bruxellesu, neće biti odgođeno nakon odluke Europskog suda pravde, kazao je u ponedjeljak britanski ministar za okoliš Michael Gove.

- Glasanja će biti - rekao je Gove za BBC.

- Alternative potpori tome sporazumu su ili mogući odustanak od Brexita; pobjeda kampanje za Glas naroda i za ostrašćene zagovornike ostanka koji žele izigrati demokraciju, ili možemo imati situaciju s nepovoljnim okolnostima ili bez dogovora - dodao je.

Europski sud pravde u ponedjeljak je presudio da Ujedinjeno Kraljevstvo može jednostrano povući svoju odluku o izlasku iz EU, dan prije glasanja u britanskom parlamentu o sporazumu koji je britanska premijerka Theresa May postigla s europskim dužnosnicima o uvjetima izlaska njezine države iz Unije.

Britanija planira napustiti EU 29. ožujka sljedeće godine.

May je u parlamentu suočena sa snažnim otporima i mnogi očekuju da sporazum neće proći što znači nove napete pregovore s EU.

- Današnja odluka šalje jasnu poruku britanskim zastupnicima uoči sutrašnjeg glasovanja da postoji izlaz iz ovoga kaosa. Svjetlo na kraju tunela za ekonomiju, za radna mjesta i za britansku poziciju na svjetskoj sceni. Sada je sve na Britaniji - rekao je Alyn Smith, škotski zastupnik koji je pokrenuo to pravno pitanje.

- Ako se Ujedinjeno Kraljevstvo odluči predomisliti u vezi Brexita, tada je opoziv članka moguć i europska bi strana trebala uložiti sve napore da otvorenim rukama primi Britaniju natrag - dodao je.

Europski sud pravde je u svojoj odluci napisao i da Britanija, u slučaju opoziva odluke o Brexitu, ne bi smjela biti kažnjena.

Prema istraživanjima javnog mnijenja tanka je većina Britanaca za ostanak u EU.

(HINA)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. siječanj 2025 20:57