"Opterećena administracija" dovodi do toga da mladi poljoprivrednici propuštaju subvencije EU-a
Ovaj tekst dio je posebnog izvještaja u suradnji s mrežom Euractiv na projektu Europske komisije o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici. Zemlje koje su doprinjele izvještaju na temu generacijske obnove ruralnih područja su: Španjolska, Portugal, Francuska, Belgija, Italija, Njemačka i Hrvatska.
Izvješće o reformi Zajedničke poljoprivredne politke (ZPP) za 2018. godinu navodi da “kako bi postigli održivu poljoprivredu, mladi farmeri moraju biti u mogućnosti investirati i steći poljoprivredno zemljište" Shutterstock
Mladi poljoprivrednici koji pristupe zemljištu preko nekonvencionalnih ugovora ispunjavaju uvjete za subvencije EU-a, navodi Europska komisija. Ali u praksi, opterećujuća administrativna ograničenja često nadmašuju bilo kakve financijske prednosti, što znači da vlasnici zemljišta dobivaju novac, a mladi poljoprivrednici ne.
Nemogućnost da novi poljoprivrednici pristupe dostupnom zemljištu prepoznata je kao najveća prepreka onima koji tek ulaze u poljoprivredni biznis.
Većina europskog poljoprivrednog zemljišta u rukama je farmera koji stare: s više od pola poljoprivrednog zemljišta upravljaju poljoprivrednici stariji od 55 godina, a gotovo trećinom oni stariji od 65 godina. Nasuprot tome, sa samo 6% ukupne površine zemljišta upravljaju poljoprivrednici mlađi od 35 godina.
Potreban je stoga generacijski transfer kako bi se novim poljoprivrednicima omogućio ulazak u profesiju čime se osigurava budućnost europskog poljoprivrednog sektora.
To je prepoznao i Europski parlament koji je u svom izvješću o reformi Zajedničke poljoprivredne politke (ZPP) za 2018. godinu navodi da “kako bi postigli održivu poljoprivredu, mladi farmeri moraju biti u mogućnosti investirati i steći poljoprivredno zemljište“.
Međutim, umjesto da bude katalizator onima koji se upuštaju u poljoprivrednu, struktura subvencija za izravne isplate u kombinaciji s neadekvatnim mjerama potpore često usporava ulazak izglednih poljoprivrednika.
To znači da trenutno samo 1 od svaka tri nova poljoprivrednika prima javne potpore.
Neizvjesni besplatni ugovori
Sve češće su potencijalni poljoprivrednici pod pritiskom da traže nekonvencionalnije oblike pristupa zemljištu.
Mnogi novi poljoprivrednici sada odlučuju sklopiti obostrano koristan ugovor s vlasnikom zemlje ili etabliranim poljoprivrednikom koji ima raspoloživo zemljište i želi da se to iskoristi za razvoj novog poljoprivrednog posla.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....