Ovim riječima počinje odgovor Berlina na prijedlog koje je francuski predsjednik Emmanuel Macron iznio u svom tekstu “Europska renesansa” objavljenom u 28 članica EU. Ne vlade, jasno, jer ona je odgovorila, kako smo objavili, preko glasnogovornika kako “pozdravlja svaku ideju za bolju Europu”. Dakle, kancelarka Angela Merkel je odabrala distancirati se od Macrona. Ali se zato u tekstu u tjedniku Welt am Sonntag oglasila Annegret Kramp-Karrenbauer, predsjednica Kršćansko demokratske unije (CDU), čija je članica i Merkel. I tako se počela pripremati za poziciju kancelarke.
AKK (kako ju vole zvati novinari po akronimu njezinog imena i prezimena) je oštra: “Europski centralizam, europski etatizam, kolektivizacija dugova, europeizacija socijalnog sustava i minimalna plaća predstavljaju pogrešan put”. I tako je odbacila većinu prijedloga, izuzetno pozitivnih, koje je Macron iznio. Preciznije, sve što izlazi iz prostora jedinstvenog tržišta. CDU je i ranije bio snažni protivnik bilo kakve ideje jamstva za dugove na razini eurozone. Kad je u jeku financijske krize predloženo da se uvedu europske obveznice kako bi se zemljama u financijskim problemima olakšalo suočavanje s teškoćama, Berlin je bio čvrsto protiv (to je bilo doba kad su koaliciju činili CDU i liberali, FDP). AKK smatra da se Europa mora čvrsto držati sustava supsidijarnosti, individualne odgovornosti i s tim povezanih obveza.
Unutarnje bankarsko tržište
No, čelnica CDU-a smatra da bi trebalo formirati “zajedničko unutarnje bankarsko tržište” kako bi se jamčilo da europski biznis ima osigurano financiranje u EU. Dakle, da se izbjegne ovisnost o globalnom (čitaj američkom) financijskom tržištu i sukladno tome američkim uvjetima koji vladaju na tom tržištu: tako su se europski poslovni subjekti morali povući iz Irana pod prijetnjom američkih sankcija iako Europa smatra da ne postoje razlozi da takve mjere Teheranu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....